Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
32 posty 81 komentarzy

Amazonia w weekend

Jacek Jarecki - Sprawy i sprawki polityczne i społeczne

TVN24

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Od lat marudzę w internecie o polityce i mediach, a zaledwie od trzech tygodni mam dostęp do TVN24. Wiem, że to wstyd, ale cóż mogę na to począć, post factum?

 Mało tego, przez bite siedem lat miałem incydentalny kontakt z telewizją, czerpiąc wiedzę z sieci, a nawet, o zgrozo, zdarzało mi się wyśmiewać i obrażać blogerów, jak to na własne potrzeby nazywałem: “kłócących się z telewizorem”

 
Jednak, jak ogólnie wiadomo, wszystko co dobre i złe, ma swój koniec, w związku z czym, gdy znajomi z krainy tulipanów zaproponowali, że obdarują nas całkiem nowym, panoramicznym pudłem, zgodziłem się znaleźć dla niego miejsce w sypialni. 
 
Początkowo, jako znany idealista, przeznaczyłem go do oglądania filmów z płyt, ale znajomi z twittera tak długo przerzucali się wrażeniami z ligi angielskiej, że połasiłem się na wynajęcie usług pewnej telewizji.
 
Nie, nie jestem rozczarowany. Piłki mam do przesytu, a “Angielczycy” prezentują się równie dobrze jak siedem lat temu, gdy przestałem się na nich gapić.
 
Niemniej, biorąc pod uwagę, że mam teraz, przy okazji, dostęp do TVN24 mogę napisać, że “diabeł mnie podkusił” co jest u mnie w domu kultową odzywką, odkąd nasza szlachetna sąsiadka wybrawszy się na odpustową pielgrzymkę do pobliskiego klasztoru kamedułów w Bieniszewie, podczas której fatalnie zmokła i następnego dnia poskarżyła się mojej teściowej, że: 
 
“diabeł mnie podkusił iść na pielgrzymkę”
 
Oczywiście, nie moknę, no chyba, że w sensie metaforycznym, podczas oglądania czy słuchania TVN24, ale wpływ tej stacji na moje zdrowie jest zauważalny. Nie, szanowni prześmiewcy, nie chodzi o tak zwane “zdrowie psychiczne” tylko o całkiem realne skoki ciśnienia, na przykład. 
 
Słuchanie ( piszę, słuchanie, ponieważ siedząc przy “komiku“, telewizor mam za plecami i wystarczy, że na początku programu obejrzę się, by rozeznać gęby, ponieważ nie potrafię się skutecznie zmusić do oglądania przez kwadrans Millera czy innego Niesiołowskiego) 
 
TVN 24 to dla mnie jak jazda rollercoasterem. Przez 50 % czasu audycji śmieję się wesoło z  prymitywizmu prowadzących oraz głupoty i bezczelności zaproszonych gości, przez 30% ziewam, przez 10% czasu nachodzi mnie ochota do zadawania pytań, a resztę wypełnia szczera wściekłość.
 
Takie reakcje to chyba moja wina, spowodowana opisaną na wstępie pauzą w przyswajaniu telewizyjnej propagandy. Zresztą tak naprawdę, opisywana stacja, nie służy, poza najprymitywniejszym poziomem, ani opisywaniu, przybliżaniu czy komentowaniu wydarzeń politycznych tylko bezpośredniemu “robieniu polityki” 
 
Przypominam, że ostatnim medium obarczonym taką rolą była Gazeta Wyborcza w latach 90, gdzie wstępniak naczelnego napędzał polityczną narrację, nieraz na całe tygodnie. Teraz wiadomo, inflacja słów, ale za to słów rozpędzonych, powielanych w nieskończoność, obrazów, grymasów i kłamstw z gatunku, naprawdę bezczelnych.
 
Nie  żal mi polityków opozycji, wkręconych w tryby pyskówek udających dyskusję, ponieważ jak powiada stare powiedzonko ludowe: “cierp ciało jeśliś chciało” Pisząc o “politykach opozycji” mam na myśli “pisowczyków” bo chłopaki z PJN czy SLD czują się tam jak u siebie, co specjalnie nie dziwi.
 
Paradoksalnie, najbardziej żal mi dziennikarzy kojarzonych w jakiś tam sposób z prawicą. Widziałem Igora Janke, lidera spolegliwości i politycznej równowagi, którego nie uchronił nawet chwyt z występowaniem w okularach, oraz pana Zarembę, moim subiektywnym zdaniem, jednego z najmędrszych komentatorów politycznych w Polsce, zaatakowanego przez naszą rodzimą parodię Lyttona Stracheya, że nie rozumie pojęcia “naród” Żal mi ich, ponieważ, jako dziennikarze muszą chyba być nieco źli, że pokrzykuje na nich także dziennikarka, która ich zaprasza.
 
Żal mi także zapraszanych gości, ale tych najsłuszniejszych, że wymienię Stefana Niesiołowskiego. Widziałem jak się człowiek niepokoił, zaciągnięty 10.04. przez obowiązki Marszałka Sejmu na mszę i inne uroczystości, podczas gdy całe jego jestestwo parło ku miłemu studio TVN24. 
Gdybym pisał na twisterze, dopisałbym w tym miejscu “@owsiki”
 
Tekst nie ma oczywiście żadnej pointy, ponieważ jako telewizyjny nuworysz w żaden sposób nie czuję się godny, podsumowywania tej dziwacznej stacji informacyjnej, poza oczywistym stwierdzeniem, że w jakiś pokrętny sposób jest  dla mnie atrakcyjna. 
 
Podobnie  na początku lat 80 w kiosku przy dworcu PKP w Koninie, można było nabyć za 30 groszy sowiecką, białoruską gazetę wydawaną w języku zbliżonym do polskiego, noszącą dość oczywistą nazwę “Czerwony sztandar”
Kupowałem ją pasjami i z wielką radością czytałem, dowiadując się jakie to Solidarność ma składy broni, z rakietami ziemia-powietrze włącznie. 
 
I to by było, na tyle, ale jeszcze przypomniał mi się dziennikarz TVN, pan Jarosław Kuźniar, którego wczoraj spostponowałem przesuwając na drugie miejsce w tabeli najbystrzejszych Kuźniarów za pana Romana, doradcę Prezydenta.
 
Na pocieszenie napiszę, że ilekroć Pana widzę, panie Jarosławie, czy słucham, przychodzi mi na myśl fragment starej Polskiej pieśń w zupełnie nieortodoksyjnej wersji:
 
“Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara, rękami czarnymi od pługa
  Lecz zamiast armaty zdobyła Kuźniara
  Czy zwrócić Kuźniara się uda?….”
  
  
 

KOMENTARZE

 • Autor ma najprawdopodobniej
  silny organizm- odporność wrodzoną i być może również nabytą
  ale moi Drodzy to nie są żarty
  Chrońmy dzieci i młodzież oraz ludzi starszych
  przed trucizną !
 • Jacek Jarecki
  Autentyczny fragment z TVN24 sprzed lat:

  - Małgorzata Łaszcz, Loża Prasowa, witam Państwa

  - przedstawiam państwu naszych dzisiejszych gości:

  - redaktor Ernest Skalski z ”Rzeczypospolitej”

  - redaktor Jacek Żakowski z „Polityki”

  - Piotr Niemczycki z Międzynarodowego Instytutu Prasy

  - redaktor Piotr Najsztub z „Przekroju”

  - no i, dla równowagi, redaktor Piotr Pacewicz z „Gazety Wyborczej”

  Nie wspomniałeś nic o kelnerze prezesa TVN24 Macieju Knapiku. Jego ojciec Tomasz, znany lektor, przejdzie do historii dzięki swojemu głosowi, który towarzyszył nam jeszcze za komuny. Syn raczej legendą dziennikarstwa nie będzie.

  pozdr
 • @Jacek Jarecki
  Witaj w klubie miłośników TVN24, posłuchaj sobie jeszcze TokFM i będziesz na bieżąco...
 • My jesteśmy na TVN24 zaszczepieni, ale 99% Polaków NIE!
  Faktem jest iż portal TVN24 robi wrażenie, coś takiego jest nam potrzebne w sensie oczywiście TECHNICZNYM, metod podawania informacji budzącej zainteresowanie, podwiązanej linkami do podobnych treści, trochę słów, klip video, fotki. Takie czasy tabloidowe, co poradzić.

  Kiedy Pan Opara wystartuje TV NE 24? Nie pytam CZY, ale kiedy... bo kanał na youtube to dobre na sam początek.

  http://www.youtube.com/nowyekrantv

  Trzeba złamać monopol sieci satelitarnych i kablowych, trzeba systemu non profit, takiego zestawu kanałów z TVP, Polskim Radio i innymi rzecz jasna blogerskimi, katolickimi, patriotycznymi. Do tego oczywiście TV TRWAM, zatem może z nimi spółka? To byłoby logiczne, moherowa koalicja to jest to! To przepustka do sieci satelitarnych. Może pierwszy blogerski program Nowy Ekran i Przyjaciele?

  Oczywiście na razie mówimy o systemie internetowym, bo jest na JUŻ. Można też myśleć o systemie satelitarnym w oparciu o zestaw jaki sprzedaje TV TRWAM żeby dołożyć im więcej programów, oraz w końcu nadawanie naziemne cyfrowe wchodzi, a jak zwykle będzie "brak miejsc" dla nas, to oczywista oczywistość.

  W sumie internet, za rok, dwa lata minimalnym standardem będą prędkości od 10 mb/s i to pozwoli wszystkim oglądać dosyć spokojnie niezłej jakości TV internetowe na normalnym, kilkuletnim kompie, komórce.

  Transmisja pełnego Full HD to inna bajka, ale po co to komu do oglądania wiadomości, czy dokumentu.

  Poza tym co tam TVN24, oglądałem Lisa w akcji na TVP2 i przebijają nawet TVN. Już nie ma polskiej telewizji, a była kiedyś?
 • @CzarnaLimuzyna
  swiete slowa! taka scenka: mloda, wyksztalcona, w domu, w pokoju tv, w tv viva, dosc glosno, a przed tv 4-latek - tanczacy w rytmie jak opetaniec; gadam z nia o czyms dla niej waznym, ale trafia mnie ten dzieciak i ta tv, wiec pytam o to, a ona na to z rozbrajajaca naiwnoscia 'oj...on tak juz ma. on bez vivki nic nie chce zrobic. jak nie chce jesc, to mu grozimy, ze wylaczymy vivke, to wtedy je'. Rece opadaja... a ilu takich wlasnie jest, ile takich 'rodzin'? duzo by gadac :( 3m sie.
 • Ale faktem jest,
  że oglądanie tvn24 wciąga.
  Ostatnio sieją tak prymitywną propagandę, że jestem trochę rozczarowana.
  Trochę, bo obiektywni nigdy nie byli. Ale teraz, to już walą bez znieczulenia.
 • Moja Złotowłosa nie może ogladać TVN24
  Proporcje sa odwrotne: 50% wiadomości i komentarzy powoduje u niej rosnący "wkuwrnik" w okolice czerwonego pola. Uważa, że ja to wszystko w TVN24 brudzi.

  Czasem się z Nią zgadzam.

  Pozdrowienia.

  PS
  Efekt o którym Pan pisze jest najlepiej zauważalny, gdy długo nie oglądamy telewizji np. w wakacje. Bardzo łatwo wtedy rzowiązac paradoks KWADRATURY KOŁA - nasze oczy własnie mają taki kształt, gdy po długim czasie właczymy TVN24
 • @DelfInn
  Zjawisko ma miejsce
  można to opisać w konwencji żartu można inaczej
  faktem jest ,ze ogromna ilość Polaków chodzi notorycznie ZAĆPANA
  naćpani medialną papką nie są w stanie percypować i myśleć.
 • Moj organizm nie daje rady...
  TVN24 do mego domu nigdy nie wpuszcze (nawet za darmo)...Ale mam nieraz okazje- ogladac ta stacje,

  nie dosc wowczas, ze moj organizm protestuje: wstrzymanie trawienia, wzrasta cisnienie tetnicze (organizm robi sie blady ze zlosci, wargi suche ) to do tego samopoczucie mam zrypane...I w jamie ustnej pojawia sie goryczkowy niesmak, organiz ( zapewne z gena) nawoluje do podjecia walki...)))

  ps. rozumie, ze warto poznac z kim sie ma doczynienie...Ale jak wezme sobie pod uwage, ze taki Niesiolowki za 2 lata- bedzie nikomu nie znany...To niby PO co katowac WSI24...

  staram sie zrozumiec PIS, ze w tych sabatach sie tam pojawia...
 • Autor
  "...TVN 24 to dla mnie jak jazda rollercoasterem. Przez 50 % czasu audycji śmieję się wesoło z prymitywizmu prowadzących oraz głupoty i bezczelności zaproszonych gości, przez 30% ziewam, przez 10% czasu nachodzi mnie ochota do zadawania pytań, a resztę wypełnia szczera wściekłość..."

  chyba cierpię na to samo, no może w innych proporcjach.

  pozdrawiam
 • @cyborg59
  Nie "biję się z telewizorem, ani nawet z telewizorem nie gadam" Bądź Pan o to spokojny!
  Być może jestem tajnym masochistą?
  Na razie nie włączam
 • @CzarnaLimuzyna
  Miałem poprosić Zonę by mi założył na TVN24, blokadę rodzicielską, ale jako sierota, chyba bym się wygłupił!
 • @z lornetką...
  Nerwowy jesteś?
 • @Jacek Jarecki
  I ciśnieniowiec!
  Czasem sobie "porozmawiam" z nimi "przez szybkę".
 • O, Wicemarszałek Śmietnika...
  Niesiołowski w Polsacie.news brzydzi się i fuka. A...na Lecha Kaczyńskiego, czyli w miarę bezpiecznie.
 • x
  "poza oczywistym stwierdzeniem, że w jakiś pokrętny sposób jest dla mnie atrakcyjna."

  "faktem jest ,ze ogromna ilość Polaków chodzi notorycznie ZAĆPANA"
  CzarnaLimuzyna

  Radzę uważać, już pół kraju chodzi z białym nosem, bo było fajne niebieskie tło, takie hipnotyczne i dynamika i zawsze się ktoś z czymś wygłupił. Nie było spania. Jak audycja przysypia to redaktor usłużnie dołoży do pieca i helikopter..
  Teraz mamy efekty matriksa.

  Pozdrawiam

  P.S.
  Faktycznie przycisk mute robi ostatnio karierę, można powiedzieć, że został odkryty na nowo. Wcześniej nie kupowało się telewizora, żeby go uciszyć. Niewątpliwie nowe to osiągnięcie części narodu i zdrowy objaw.
 • @Torin
  Pilnie przeczytałeś, ale nie znalazłeś zdania, w którym tkwi "klucz do mieszkania, gdzie leżą pieniądze"
 • @z lornetką...
  w taki razie, szkoda ryzykować
 • @Jacek Jarecki
  Dobra, dobra, twardzioszek, pali, ale się nie zaciąga! :D
  Tak czy tak, reklamujesz producenta opium! :p

  Pozdro:)
 • serwus
  tos sie pan ruszyl, panie Jacek, moze by czesciiej?
  ale tak na serio to jestes Pan do pojedynkowania i prawdziwy Polak
  to dobrej nocy zycze:)
 • ogladam tv
  po to by wiedziec jakie program wgrywaja aktualnie owieczkom

  wiadomości i fakty z dnia 10 kwietnia 2011 warto rozbic na kawalki i opisac od strony manipulacji
  czasem mysle aby brac na warsztat by pokazac ludziom jak niby zwykle zapowiedzi wyrabiaja przekonania w glowach owieczek ale nie bardzo wiem jakim programem to robic
  moze podpowiecie
 • zatem...
  ...nie popełniłbym większego nadużycia mówiąc, że przed zainstalowaniem tvn tkwiłeś na emigracji. Aleś znów na łonie.

  Powroty są bolesne, dziś Skawińskiemu na latarnię nie przysyłaliby Pana Tadeusza tylko talerz z tvn-em. A on by płakał, że ta mowa ojczysta go odnalazła w dalekim świecie, on - pleny piechotą przeszedł - a ona taka kochana na końcu świata znalazła i z roboty by go w końcu wyjebali i tak by się latarnik skończył ament.
  Pzdrawiam
 • TVN24 nie taki zły jak go malują
  Ja właśnie dzięki tej stacji się nawróciłam. Jej zawdzięczam przejrzenie na oczy. Gdyby nie TVN pewnie dzisiaj Tusk byłby moim idolem. Przez dwa lata codziennie słuchałam TVN24. Od 7:00 do 16:00. Po 16:00 słuchałam "przy okazji" wiadomości na różnych stacjach. Porównywałam siłą rzeczy to, co na żywca było transmitowane w TVN24 i to co i jak z tych wypowiedzi i obrazów przekazywano w rożnych wiadomościach. Po dwóch latach miałam tego załgania dosyć. Dzisiaj już nie oglądam telewizji, a czas który niegdyś jej poświęcałam, przeznaczam na przyjemniejszą lekturę np. NE.
  Wszystkim tym, którzy są w stanie oglądać TV, życzę zachowania zdrowia psychicznego i fizycznego na długie lata.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031